Hagyatéki leltár

Hagyatéki leltár

A hagyatéki leltár a hagyatéki eljárás fontos eleme, amelynek felvételére vagyontárgy megléte esetén kerül sor, és bizonyos esetekben kötelező elvégezni. A hagyatéki eljárás egy polgári nemperes eljárás, amely szükséges ahhoz, hogy az örökös hivatalosan is hozzá jusson az örökségéhez. A hagyatéki ügy egy több szakaszból álló folyamat, amelynek során megállapítják, és számba veszik az örökösöket, az egyes személyek által örökölt vagyonelemeket, majd a vagyonról érdemi döntést hoznak.

Mi a hagyatéki eljárás?

A hagyatéki eljárás polgári nemperes eljárás, a szabályait a 2010. évi XXXVIII. törvény a hagyatéki eljárásról (Hetv.), valamint a 29/2010.(XII.31.) KIM rendelet szabályozza. Az eljárás lefolytatása szükséges ahhoz, hogy az örökös hivatalosan is hozzá jusson az örökségéhez. Maga az eljárás két egymást követő szakaszból áll. Az első a jegyzői eljárás, amelynek során az elhunyt vagyonát mérik fel, valamint az öröklésben érdekeltek adatait, elérhetőségeit kutatják fel. Ez a szakasz sokszor időigényes, az is lehet, hogy bonyolult nyomozati munkát igényel az örökösök felkutatása. A második szakasz – az érdemi döntés meghozatala a vagyonról – a közjegyző feladata, aki az eljárás végén kihirdeti a hagyatékátadó végzést.

Hagyatéki leltár - Hagyatéki eljárás

Mi a hagyatéki leltár?

A hagyatéki leltár egy jogszabályban meghatározott jegyzőkönyv, és a leltárfelvételi eljárás menetét a Hetv. szabályozza. A leltár többek között az örökhagyó személyére és vagyonára vonatkozó adatokat tartalmazza. Maga a hagyatéki ügy az illetékes önkormányzatnál indul. A hagyaték leltározására vagyontárgy megléte esetén kerül sor, amelyben az örökhagyó lakóhelye szerint illetékes önkormányzat jegyzője, illetve lakóhely hiányában a hagyaték fekvése szerinti önkormányzat jegyzője illetékes. Az ügyben általában a Hagyatéki osztály ügyintézői járnak el. Amennyiben a hagyatéki eljárás kérelemre indul, úgy a hagyatéki leltárt közjegyző is készítheti.

Mi történik, ha az örökhagyó nem rendelkezik vagyontárggyal?

Amennyiben megállapításra kerül, hogy az elhunytnak nincs leltározandó vagyona, akkor a hagyatéki eljárást hivatalból lezárják, és a döntésről minden örökösként érdekelt felet kiértesítenek.

Mi a jelentősége a hagyatéki leltárnak?

A hagyaték határvonalait jelöli meg, amely számos jelenőséggel bír. Megakadályozza egyrészt a hagyaték eltitkolását az örökösök elöl. Másrészt a hagyatéki tartozások megfelelő kielégítésére is védelmet biztosít – mivel az örökhagyó után nemcsak vagyon, hanem tartozás, hitel is átszállhat az örökösökre –. Egyes komplex vagyonelemek (például örökölt ingatlanrészek, örökölt cég, céges részvények) esetén a folyamat sokszor bonyolulttá válik, különösen, ha nem kellően tisztázott az elhunyt végakarata. Ilyenkor komoly viták, érdekellentétek alakulhatnak ki a felek között, amely az eljárás elhúzódását eredményezheti.

Hagyatéki leltár – Leltározandó vagyontárgyak

Hagyatéki leltár – Leltározandó vagyontárgyak

A Hetv. rendelkezési meghatározzák, hogy mely esetekben kötelező a leltározást elvégezni:

  • ha a hagyatékban belföldön fekvő ingatlan van
  • ha belföldi cégjegyzékbe jegyzett gazdasági társaságban, szövetkezetben fennálló tagi részesedés van
  • ha lajstromozott vagyontárgy van
  • ha 300 000 Ft-ot meghaladó ingóság van
  • ha valószínű, hogy a bejelentett tartozások meghaladják a hagyaték értékét – amely a jegyző és közjegyző által rendelkezésre álló adatokból következik –
  • ha az örökhagyó a végrendelkezésében alapítvány létesítését jelölte meg

Továbbá az örökhagyó ingóságait is leltározni kell, amennyiben az öröklésre jogosultak között védett csoport van – méhmagzat, kiskorú, gondnokolt, ismeretlen helyen tartózkodó személy -, és megállapítható az öröklési érdekük veszélyeztetettsége. Akkor is így van így kell eljárni, ha a Magyar Állam az egyedüli örökös. A kötelezően leltárba eső vagyontárgyakat az örökös érdekeltek tiltakozása ellenére is fel kell venni a leltárba.

Miért hosszadalmas a hagyatéki eljárás?

A hagyatéki leltár elkészítéséhez elengedhetetlen az örökösök adatainak beszerzése, és azok leellenőrzése. A hagyatéki leltárban szereplő adatok fognak a Földhivatalhoz és a NAV-hoz, illetve gépjármű esetén a Kormányhivatalhoz átkerülni. A hagyatéki eljárásban a nyilatkozó által megadott adatok sokszor nem pontosak, előfordul, hogy a személyazonosító igazolványban szereplő adat eltér (például valamilyen régi névelírás miatt) a személyi adat- és lakcímnyilvántartásban (SZL) szereplő adatoktól.

Számos olyan póthagyatéki ügy van, ahol a haláleset több tíz évvel korábban történt, és már az örökösök sem élnek, vagy a nyilatkozattevő is elhunyt. Ilyen esetetekben nagyon időigényes a további örökösök felkutatása, hiszen változhattak a nevek (pl. házasságkötés miatt), vagy az illető lakcíme is változhatott, és minél távolabbi az örökös, annál nehezebb az aktuális adatokat összegyűjteni.

hagyatéki leltár - örökség végrendelet hiányában

Hogyan oszlik meg az örökség végrendelet hiányában?

Törvényes öröklés szerint a leltárba vett vagyon a következő módon oszlik meg:

  • a leszármazók (örökhagyó gyermekei) örökölnek egyenlő arányban
  • leszármazók mellett a túlélő házastárs egy gyerekrészt örököl, valamint holtig tartó haszonélvezeti jogot az elhunyt házastárssal közösen lakott lakásra, annak berendezéseire, felszerelési tárgyaira
  • leszármazók hiányában a túlélő házastárs örökli az elhunyttal közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat, a hagyaték többi részének felét a túlélő házastárs örökli, másik felét az örökhagyó szülei öröklik fejenként egyenlő arányban.
  • leszármazók és túlélő házastárs hiányában az örökhagyó szülei egyenlő arányban örökölnek, a kieső szülők (és esetleges további felmenők) helyén az ő leszármazóik
  • örökösök hiányában a Magyar Állam örököl

Fotók forrása: Pixabay

Kapcsolódó cikkek