Élettársi vagyonjogi szerződés

Élettársi vagyonjogi szerződés

A vagyonjogi szerződés egy lehetőség a vagyonjogi viszonyok tisztázásra, de egyben biztonságot nyújt amennyiben megszakadna az életközösség. Az élettársi vagyonjogi szerződés érvényességének feltétele, hogy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba, vagy közjegyző általi közokiratba legyen foglalva.

Mi a különbség az élettársi nyilatkozat és az élettársi vagyonjogi szerződés között?

Az élettársi kapcsolatokban élők száma egyre jelentősebb, és a közhiedelemmel ellentétben vagyonjogi szerződést élettársak is köthetnek. Különböző szempontok, élethelyzetek esetében (például a vagyongyarapodások, vagy a felek közötti vagyoni különbségek miatt) meglévő igény, hogy a felek (házasságban vagy élettársi kapcsolatban élők) rendezzék az életközösség tartamára az egymás közti vagyoni viszonyaikat. Bár az élettársi kapcsolat létrejöttéhez semmilyen dokumentum nem szükséges, számos előnnyel jár, ha a felek hivatalos formában nyilatkoznak.

Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartása (ÉNYNY)

A felek közjegyző előtt nyilatkozatot tehetnek, amelyben rögzítik a kapcsolatuk tényét, és kérik a kapcsolat bejegyzését az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába. A nyilvántartásba vételi kérelem ügyében a felek bármelyikének lakóhelye szerinti illetékes közjegyzőhöz kell fordulni. A közjegyzői okiratba foglalt élettársi kapcsolatról szóló nyilatkozat a bejegyzés napjától (közhitelesen) tanúsítja a kapcsolat fennállását, egyben a felek arról is nyilatkozhatnak, hogy egy korábbi időpont óta áll fenn közöttük az élettársi kapcsolat. A felek kérelmére a kapcsolat fennállásáról bármely közjegyző tanúsítványt állít ki.

Élettársi vagyonjogi szerződés - Élettársi vagyonmegosztás

A nyilvántartásba vétel előnyei

Fontos tudni, hogy nyilvántartásba vétel nem keletkeztet jogviszonyt, nem feltétele az élettársi kapcsolatnak, azonban számos előnnyel jár, és főként az életközösség megszűnésekor lehet jelentősége. A felek szétválása esetén a vagyon megosztásakor – amennyiben nem történt nyilvántartásba vétel – a bíróság először bizonyítási eljárást folytat le az élettársi kapcsolat fennállásának bizonyítására, továbbá a vagyonszaporulat megállapítására.

Házassági és élettársi vagyonjogi szerződés előnyei

A Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződés (továbbiakban vagyonjogi szerződés) lehetőség a vagyonjogi viszonyok tisztázásra az életközösség fennállásának időtartamára. Ugyanakkor vagyoni biztonságot nyújt a felek számára, ha a kapcsolat netalán megszakadna és osztozkodásra (vagyonmegosztásra) kerülne sor. Az élettársak a vagyonjogi szerződésben a házastársakhoz hasonló tartalmú vagyonjogi rendelkezéseket tehetnek. Az élettársi vagyonjogi szerződés alkalmas a korábban szerzett vagyon védelmére, illetve a meglévő vagyon békés úton való megosztására az életközösség megszűnése esetén.

A vagyonjogi szerződés ügyében a felek közjegyzőhöz valamint ügyvédhez fordulhatnak. sA nyilvántartásba való bejegyeztetésért az ügyfeleknek az illetékesség szerinti közjegyzőt is fel kell keresni. A felek személyesen és közösen terjeszthetik elő a bejegyeztetést a közjegyző előtt.

Ha viszont a felek nem kötnek vagyonjogi szerződést, akkor önálló vagyonszerzők lesznek, és az életközösség megszűnése esetén vagy közös megegyezésen alapul a vagyonszaporulat megosztása, vagy a vagyonmegosztás ügyében bírósághoz fordulhatnak.

Mi a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartása (HÉVSZENY)?

A vagyonjogi szerződést a közjegyző a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásába vezeti be. A bejegyeztetésért egyrészt az ügyfelek 10 000 Ft-ot fizetnek a Magyar Országos Közjegyzői Kamara részére. Mivel az eljárás díjköteles – a közjegyző részére 21 000 Ft közjegyzői díjat kell megfizetni.

Élettársi vagyonjog

Vagyonjogi szerződés érvényességének feltételei

A vagyonjogi szerződés érvényességének egyik feltétele tehát, hogy vagy az ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba, vagy közjegyzői okiratba legyen foglalva. Bár a HÉVSZENY-be való bejegyezés a nem feltétele az érvényességnek, ajánlott rá az ügyfeleknek gondot fordítani.  Továbbá harmadik személlyel szemben akkor hatályos, ha be van vezetve a HÉVSZENY-be, illetve ha az élettársak bizonyítják, hogy a szerződésről és annak tartalmáról a harmadik személynek tudnia kellett. A harmadik személyen a feleken kívüli személyt, valamint például pénzintézetet kell érteni.

Meddig érvényes a vagyonjogi szerződés?

A vagyonjogi szerződés meghatározott időponttól kezdődően csak a jövőre nézve köthető. Jó tudni, hogy amennyiben az élettársi kapcsolat átmenetileg megszakadna, az nem érinti szerződésben szereplő vagyonjogi rendszer folyamatosságát.

Milyen további esetekben érdemes ügyvédhez fordulni?

  • vagyonjogi szerződés módosításával kapcsolatban
  • vagyonjogi szerződés megszüntetése esetén

Mindezeket (módosítás, megszüntetés) a nyilvántartásban is át lehet vezetni. Fontos tudni, hogy önmagában nem eredményezi a vagyonjogi szerződés megszűnését a nyilvántartásból való törlés ténye.

Fotók forrása: Pixabay

Kapcsolódó cikkek